Co oznacza RRSO i dlaczego jest to główny wskaźnik przy zaciąganiu pożyczki?

rrso kredyt

W ofercie zaciągniętych pożyczek lub kredytów czasami możemy natykamy się na skrót RRSO. Co to jest i dlaczego ten wskaźnik jest ważny przy obliczaniu kosztu pożyczki lub kredytu? O tym dowiedziesz się w tym artykule.

Co to znaczy RRSO?

Skrót RRSO można zobaczyć w ofertach banków i firm pożyczkowych, ale problem polega na tym, że chociaż jest to ważny wskaźnik, zapisywany jest on zwykle drobną czcionką w kącie ulotki albo wyświetlany przez sekundę w reklamie. Skrót RRSO, co oznacza “Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania”, to całkowity koszt zaciąganego kredytu lub pożyczki. Ten wskaźnik odróżnia się on od RSO (Roczna Stopa Oprocentowania), co w zasadzie oznacza oprocentowanie kredytu lub pożyczki. Mógłbyś zapytać, po co w ogóle istnieje taki wskaźnik, jak rzeczywista roczna stopa oprocentowania i czym on różni się od rocznej stopy oprocentowania. Różnica między tymi wskaźnikami jest ogromna. Mówiąc o RRSO, definicja zawiera RSO plus dodatkowe koszty, więc roczna stopa oprocentowania jest zawsze niższa od RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględnia wskaźnik RSO włącznie z pozostałymi składowymi kosztu kredytu, które ponosimy w związku z zaciągniętą pożyczką lub kredytem. Do oprocentowania musimy doliczyć RRSO, kredyt lub pożyczka przecież wynosi dodatkowe wydatki, między innymi:

    • prowizja,
    • ubezpieczeni,
    • opłata za weryfikację informacji,
    • wartość pieniądza w czasie i inne.

Interesujące jest to, że jednym najbardziej niestabilnych wskaźników na tej liście jest wartość pieniądza w czasie oraz termin kredytowania. Dlatego, jeśli interesuje nas pytanie, co jest RRSO, w bankach czy firmie pożyczkowej można zawsze poprosić o wyliczenie kosztu rzeczywistego.

Jak obliczyć RRSO?

Już wiemy o RRSO, co to znaczy. Obejmuje ten wskaźnik nie tylko oprocentowanie pożyczki, ale i inne dodatkowe koszty. RRSO określa wszystkie koszty, które ponosimy w rezultacie podpisania umowy kredytowej, czyli koszt danej oferty. Wyliczyć dokładny koszt kredytu może być trudno, dlatego banki oraz firmy pożyczkowe same podają RRSO. Jeśli nawet oprocentowanie pożyczki (RSO) wynosi nominalnie 5 procent, RRSO może sięgać aż do 50 procent, ale ono nigdy nie może przewyższać kwoty zaciąganej pożyczki lub kredytu, czyli sięgać 100 procent.

Jak obliczyć RRSO
W rzeczywistości, pożyczkobiorcom trudno jest obliczyć. Jeśli napotykamy się w sieci na artykuły w rodzaju “Co to jest RRSO kredytu?”, możemy w nich zazwyczaj odnaleźć RRSO wzory dla obliczenia Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, jednak w praktyce może być trudno się nimi posługiwać. Chociaż są dość skomplikowane, tak naprawde warto doliczać koszty dodatkowe, aby dowiedziec sie całkowity koszt pożyczki lub kredytu. Najłatwiejsze wyjście w takiej sytuacji jest rozmowa ze specjalistą albo udanie się do placówki kredyto- lub pożyczkodawcy. W sieci można również znaleźć dużo kalkulatorów RRSO, provident.pl, totalmoney.pl, kalkulator.pl, binixo.pl i inne strony internetowe, między innymi, oferują mnóstwo kalkulatorów (zdolności kredytowej, kredytu konsolidacyjnego, odsetek z lokaty i inne), które pomogą wskazać realne koszty oferty według zadanych kryteriów.

Na przykład, na serwisie Provident RRSO dla pożyczki 2000 złotych podzielonej na 60 rat tygodniowych o wysokości 56,15 złotych wynosi 166,09%. Po pomnożeniu RRSO na początkową kwotę otrzymujemy całkowitą kwotę do spłaty przez konsumenta o wysokości 3368,98 złotych. Interesujące jest to, że na całkowity koszt pożyczki również wpływa harmonogram spłaty. Nawet jeśli dla dwóch kredytów RRSO jest takie samo, ale różnią się one harmonogramem spłaty, całkowity koszt kredytu będzie zupełnie różny.

Rata malejaca
RRSO 10,47%
Kwota kredytu 100 000 zł
Całkowity koszt kredytu 150 416, 67 PLN

 

Rata stała
RRSO 10,47%
Kwota kredytu 100 000 zł
Całkowity koszt kredytu 158 580, 88 PLN

 

Jeśli szukasz niezawodnego i uczciwego pożyczko- lub kredytodawcy, warto sprawdzić na jego stronie, czy ma kalkulator RRSO, co to jest i jak obliczyć ten wskaźnik już wiesz, więc możesz łatwo samodzielnie obliczyć, ile w praktyce wynosi oferowana pożyczka lub kredyt.

Jak uzyskać korzystną pożyczkę za pomocą RRSO?

Kiedy poszukujemy wygodnych warunków kredytowania, nie możemy patrzeć tylko na oprocentowanie nominalne. Oprócz RSO, istnieje dużo wskaźników decydujących o rzeczywistym koszcie zobowiązania. Jeśli zapytamy, co to jest RRSO w banku, na pewno otrzymamy listę dodatkowych opłat, które zostaną doliczone do kwoty i oprocentowania.

rrso kredyt

Te koszty są zazwyczaj liczne i dość wysokie. Wysokość raty tez nie jest decydującym wskaźnikiem, który mógłby powiedzieć o całkowitym koszcie pożyczki. Pożyczka o ratach malejących zawsze jest na początku większym obciążeniem niż pożyczka o ratach stałych, ale w końcu będzie miał znaczenie cały okres kredytowania. Pożyczka o ratach malejących, jak mozna widać w tabeli, jest tańszą opcją. Więc, zaciągając informacji o wygodnej pożyczki, należy pytać nie tylko o nominalnym oprocentowaniu, ale i takich wskaźnikach, jak RRSO, harmonogram spłaty, itd. Średnio RRSO wynosi 150%, więc spłacając całkowity koszt kredytu lub pożyczki, płacimy półtora razy więcej od początkowej kwoty. Jeśli istnieje taka możliwość, nie wątpij pytać i szukać informacji o ostatecznej kwocie. Jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać, jest to, że firmy pożyczkowe zwykle oferują wyższe oprocentowanie, niż banki, jednak wszystkie inne wymagania są minimalnie. Nie potrzebne są zbędne dokumenty, w tym zaświadczenia o zarobkach i dochodach, a jedynie dowód osobisty, PESEL i numer telefonu.

Wnioski i zalecenia

Aby nie zostać zaskoczonym ostatecznym kosztem pożyczki lub kredytu, musimy uwzględnić różne czynniki przy zaciąganiu pożyczki. Czasami pożyczkobiorcy uważają, że pożyczkodawcy “ukrywają” od nich znaczną część kosztów w opłatach dodatkowych, ale w rzeczywistości oprocentowanie nominalne nie jest końcowym czynnikiem decydującym o koszcie pożyczki. Jeśli brakuje Ci pieniędzy do spłaty zobowiązania, możesz zasięgnąć pożyczkę 5000 zł korzystając z serwisu Binixo.pl.

Co oznacza RRSO i dlaczego jest to główny wskaźnik przy zaciąganiu pożyczki?
5 (100%) 1 głos[ów]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.