Jak sprawdzić i obliczyć swoją zdolność kredytową?

zdolność kredytowa

Banki zazwyczaj nie udzielają kredytów od razu po otrzymaniu wniosku o pożyczkę. Oni uzależniają jej przyznanie na podstawie zdolności kredytowej kredytobiorców. Jeśli zastanawiamy się nad wzięciem pożyczki i nie wiemy, jaka kwota będzie udostępniona, możemy sprawdzić własną zdolność kredytową. W tym artykule porozmawiamy o tym, w jaki sposób można szybko i bezbłędnie ocenić swoją zdolność kredytową.

Czym jest zdolność kredytowa?

zdolnośc kredytowa
Zdolność kredytowa jest możliwością spłacenia zaciągniętego zobowiązania z odsetkami, w terminie określonym w umowie.

Analiza zdolności kredytowej 2018 może być podzielona na dwa rodzaje: ilościowa i jakościowa. Pierwsza polega na analizie sytuacji finansowej potencjalnych kredytobiorców:

 • uzyskiwanych dochodach
 • miesięcznych kosztach utrzymania
 • potoczne zadłużenia.

Ogólnie mówiąc, banki udzielające kredytów i chwilówek bez baz porównują przychody i wydatki pożyczkobiorcy w ciągu miesiąca, aby sprawdzić, czy zostają nam pieniądze do spłaty nowej pożyczki.

Drugi rodzaj analizy zdolności kredytowej to analiza jakościowa, która polega na sprawdzeniu danych mających wpływ na skłonność potencjalnego klienta do spłaty zaciągniętych pożyczek, a mianowicie:

 • cechy osobowe pożyczkobiorcy, w tym wiek, stan cywilny, adres zamieszkania, zawód, stanowisko i inne
 • informacje o historii kredytowej pokazujące, czy potencjalny pożyczkobiorca jest zdolny do sumiennego spłacenia zaciągniętego zobowiązania finansowego

Podczas tego rodzaju analizy zdolności kredytowej banki pobierają raport z BIK w celu dowiedzenia się, czy klient obecnie posiada jakiekolwiek zobowiązania i jak spłacał swoje kredyty i pożyczki.

Co jest potrzebne, aby sprawdzić zdolność kredytową?

Aby sprawdzić zdolność kredytową, musisz udostępnić pracownikom banku niektóre informacje, które dotyczą obecnej sytuacji finansowej. To między innymi:

 • miesięczne dochody oraz ich źródło
 • obecne niespłacone zobowiązania
 • koszty utrzymania
 • liczba osób, które mieszkają w twoim domu
 • pożądana kwota kredytu
 • pożądany okres kredytowy.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak sprawdzić zdolność kredytową samodzielnie, jest to proste zadanie, które można szybko wykonać. W tym celu trzeba ocenić kwotę, którą możesz co miesiąc przekazywać na spłatę szybkiej pożyczki. Potem pomyśl o tym, jakiej kwoty potrzebujesz i ile czasu będziesz potrzebował, aby ją spłacić.

Jeśli jednak potrzebujesz ostatecznej odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić zdolność kredytową, będziesz musiał prosić bank o pomoc w sprawdzeniu swojej zdolności kredytowej, ponieważ on dokonuje ostatecznej weryfikacji przed złożeniem wniosku. W tym celu należy dostarczyć pracownikowi banku potrzebne dane, aby on mógł stworzyć twój profil kredytobiorcy i przeanalizować twoją zdolność kredytową.

Jak poprawić zdolność kredytową?

jak sprawdzic zdolnosc kredytowa
W celu poprawienia swojej zdolności kredytowej musisz skorzystać z niektórych sposobów. Jeśli twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, aby uzyskać nowy kredyt lub pożyczkę, musisz spłacić inne pożyczki, które wcześniej zaciągnąłeś. Innym sposobem na to, jak zwiększyć zdolność kredytową, jest zrezygnowanie z kart kredytowych, które zwiększają twój dług. Możesz również zadbać o stabilność swojego zatrudnienia. Aby poprawić swoją zdolność kredytową, możesz postarać się ograniczyć miesięczne koszty utrzymania.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

W internecie można łatwo znaleźć mnóstwo kalkulatorów zdolności kredytowej, chociaż czasami nie wyliczają one precyzyjnie. Podobne kalkulatory można znaleźć na stronach swojego banku. Dzisiaj, aby pomóc swoim klientom obliczyć zdolność kredytową, większość banków umieszczają takie kalkulatory z prośbą o spełnienie konkretnych wskaźników.

Eksperci Binixo.pl rowniez pomogą Ci w obliczeniu zdolności kredytowej bezpłatnie porównując dla Ciebie oferty pożyczek w wielu firmach pożyczkowych. Aby dowiedzieć się, jak obliczyć zdolność kredytową, wzór znajdziesz na stronach tego serwisu.
oblicz zdolność kredytową
Pamiętaj jednak, że wyniki samodzielnych obliczeń zdolności kredytowej nie są podstawą udzielenia Tobie kredytu lub pożyczki przez firmę pozabankową. Ostatnim etapem tego, jak obliczyć zdolność kredytową, są obliczenia dokonywane przez pracownika instytucji finansowej. Ta osoba zazwyczaj prosi o informacje o miesięcznym dochodzie, okresie, na jaki chciałbyś zasięgnąć kredytu lub pożyczki 5000 zł maksymalnie i innych danych osobowych.

Najczęstsze powody odmowy udzielenia pożyczki

Jeśli już miałeś możliwość skorzystania z produktów kredytowych, wiesz, że pracownicy banków i innych instytucji finansowych sprawdzają w BIKu (Biurze Informacji Kredytowej), czy sumiennie spłacałeś swoje zobowiązania. Zła historia kredytowa to chyba najważniejsza przeszkoda na drodze do skutecznej współpracy, chociaż brak stałego zatrudnienia, obecność innych zobowiązań, zadłużeń też mogą skutkować w odmowie pożyczki.

Wnioski i zalecenia

Jeśli masz niską zdolność kredytową, kredyt gotówkowy lub chwilówka stają się trudniejsze do zaciągnięcia. Jednak w Binixo.pl nadal istnieje wiele sposobów na załatwienie Twoich trudności finansowych.

Jak sprawdzić i obliczyć swoją zdolność kredytową?
5 (100%) 1 głos[ów]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.