Kod BIC / kod SWIFT – co to jest?

kod bic swift

Czym jest kod SWIFT i po co może się on przydać? Dokonując przelewów międzynarodowych, głównych danych, numeru IBAN, czasami możemy być poproszeni o kod SWIFT. W tym artykule dowiedziesz się, czym jest kod swift banku i jak go znaleźć.

Co to jest kod SWIFT?

Dokonując przelewów zagranicznych możemy być poproszeni o podanie kodu SWIFT lub BIC. Kod SWIFT jest 8-znakowym ciągiem liter i cyfr, który może przydać się podczas wykonywania operacji z przelewów międzynarodowych. Kod SWIFT umożliwia szybki, bezpieczny i niedrogi przelew za granicę. SWIFT CODE to oddzielny kod, który pozwala szybko zidentyfikować bank beneficjenta. Czasem kod SWIFT może liczyć 11 znaków. Składa się on z 6 liter i 5 cyfr, przy czym 3 ostatnie cyfry to numer oddziału banku beneficjenta. Używany jest ten kod nie tylko w Polsce, ale i powszechnie na świecie. W Polsce kod SWIFT jest nazywany kod BIC (Business Identifier Code). Jest on w rzeczywistości identyfikatorem najpopularniejszych banków kraju w Polsce. Nadawany jest on każdemu bankowi w kraju umożliwiając identyfikację instytucji bankowej, do której adresowany jest przelew pieniędzy. Podwójne nazewnictwo kodów nie powinno budzić obaw wśród klientów, ponieważ w Polsce nazwa BIC jest tak samo mocno zakorzeniona, jak i nazwa kod SWIFT. Więc, jeśli zostanie poproszony o wpisanie kodu BIC, oznacza to, że należy podać kod SWIFT.

Co to jest kod SWIFT BIC

Skrót SWIFT rozszyfrowujemy następująco: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Po polsku skrót ten odszyfrowuje się jako Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Organizacja ta odpowiada za wymianę informacji finansowej między bankami na całym świecie obsługując blisko 8000 instytucji w 200 krajach. Instytucja ta zajmuje się przydzielaniem i rejestracją kodów w Polsce. Standaryzacja numerów banków sprzyja przyspieszeniu zaksięgowaniu środków na odpowiednich kontach bankowych beneficjentów. Pozwala to na dokonanie przelewu między bankami w różnych krajach w ciągu jednego dnia roboczego, albo co najwyżej 3 dni roboczych.

Dlaczego jest potrzebny kod SWIFT?

Kod BIC/SWIFT może być potrzebny najczęściej w sytuacji, kiedy dokonujemy przelewu pieniężnego za granicę. Może również on być potrzebny, kiedy robimy zakupy przez internet. Przyda nam się znajomość kodu swojego banku, między innymi, kiedy, na przykład, płacimy za zakupiony towar na eBay poprzez PayPal itd.

Jak znaleźć kod BIC / kod SWIFT?

Kod SWIFT można znaleźć dla wszystkich najpopularniejszych banków w Polsce, na przykład, PKO BP (BPKOPLPW), MBANK (BREXPLPWMUL), BZ WBK (WBKPPLPP), ING Bank Śląski (INGBPLPW), PEKAO SA (PKOPPLPW), MILLENIUM (BIGBPLPW). Identyfikator SWIFT można znaleźć na stronie internetowej wyliczonych i wszystkich innych banków.

Wnioski i rekomendacje

W trudnej sytuacji finansowej zawsze mozesz poprosic o pomoc finansowa od firmy pożyczkowej. Serwisu Binixo.pl jest serwisem pośredniczym, który pomaga pożyczkobiorcom szukać wygodne oferty na rynku kredytowym Polski, na przykład, nowe chwilówki bez baz i inne.

 

Kod BIC / kod SWIFT – co to jest?
5 (100%) 1 głos[ów]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
six + 1 =