Co to jest kod CVV/CVC?

kod cvv na karcie

Czasami, szczególnie kiedy robimy zakupy w internecie, nas proszą podać kod CVV. Co to jest kod CVV i do czego on służy? Ten kod i inne standardowe dane są potrzebne do wykonania najważniejszych operacji w sieci. Więcej informacji w tym artykule.

Czym jest kod CVV i gdzie go znaleźć?

Kod zabezpieczający CVV i CVC są tym samym kodem, który jest pewną formą zabezpieczenia przy dokonaniu płatności za pośrednictwem Internetu. Różnice w nazwach tego kodu wzięło się z różnej nomenklatury stosowanej przez wydawców kart kredytowych i płatniczych, czyli kod CVV na karcie Maestro znaczy to samo, co kod CVV na karcie visa lub kod CVV Mastercard. Kod ten jest ciągiem liczb, który jest przeznaczony do dodatkowego zabezpieczenia transakcji Internetowych.

Kod CVV karty znajduje zastosowanie w przypadku dokonania transakcji zdalnych, kiedy nie ma możliwości zastosowania numeru PIN. Kod ten jest wpisany w system informatyczny banku i na karcie płatniczej lub kredytowej właściciela.

Kod CVV karty został wprowadzony w celu autoryzacji i zredukowania ilości podejrzanych transakcji. Wyobraźmy, że chcemy kupić coś w sklepie internetowym czy dokonać innych płatności.

W tym celu musimy wpisać standardowe dane jak:

  • numer karty
  • data ważności
  • imię i nazwisko posiadacza karty
  • kod CVV.

Mówiąc o tym, gdzie szukać kod CVV na karcie, kod ten znajduje się na rewersie karty po prawej stronie, wyżej środka karty, pod paskiem magnetycznym. Kod CVV jest 3-cyfrowym numerem, który jest umieszczony w polu przeznaczonym na podpis na odwrocie karty. Jeśli karty Visa, Mastercard mają zwykły 3-cyfrowy kod, karta American Express ma 4-cyfrowy kod CVV, który umieszcza się na awersie karty. Niezależnie od rozbieżności w nazwach kodów szczególnych producentów kart, znalezienie kodu CVV nie powinno stanowić większego problemu. W tym przypadku producenci są zgodne.

Wymagania bezpieczeństwa

zabezpieczenie kodu cvv

Czasami właściciele kart bankowych mają obawy na temat tego, czy bezpiecznie jest podawać swój kod CVV podczas dokonywania transakcji przez internet.

Należy rozumieć, że jeśli korzystasz ze sklepów internetowych, kod służy do zapewnienia dodatkowego zabezpieczenia, czyli weryfikacji użytkownika. Ta dodatkowa informacja należy do tego, kto rzeczywiście trzyma kartę w posiadaniu.

Ten kod powinien być znany jedynie właścicielowi karty. Kod CVV jest podstawowym sposobem przeciwdziałania oszustwom, którzy zajmują się kradzieżami pieniędzy z kart płatniczych. Korzystanie z kodu CVV Visa, Mastercard i innych producentów jest bezpieczne, jeśli robisz zakupy przez internet na znanych i zaufanych serwisach o dobrej reputacji. Więc, jeśli internetowi sprzedawcy wymagają kodu CVV, jest to ich zaletą, ponieważ należy rozumieć, że próbują oni w jakiś sposób zapobiec oszustwom, które mogą być podjęte ze swojej strony.

Zwróć uwagę na to, że kod CVV nie zabezpiecza transakcji, jeśli zgubiłeś kartę lub jeśli ona została ukradziona. W takich przypadkach należy niezwłocznie zablokować kartę. Innym sposobem na ubezpieczenie transakcji przez internet jest dodatkowa autoryzacja przez telefon na płatności internetowe przewyższające ustaloną kwotę.

Aby zapobiec kradzieżom w sieci, można skorzystać z takich porad:

  • Kupuj tylko na zaufanych serwisach internetowych.
  • Korzystaj z dodatkowego oprogramowania zabezpieczającego na swoich urządzeniach, komputerze, tablecie lub smartfonie, ponieważ oszuści korzystają z ogromnej ilości złośliwych programów (phishing).
  • Staraj się śledzić historię swoich transakcji w celu zidentyfikowania operacji, których nie dokonywałeś.

Nie czytaj w publicznych zatłoczonych miejscach na głos danych swojej karty płatniczej i nie zapisuj tych informacji w żadnych notatnikach.

Jak oszuści mogą używać CVV i CVC

kod oszustów cvv

O kod CVV, co to jest, już wiesz, klienci banków mogą być poproszeni podczas płatności nie tylko przez internet, ale i przez telefon. W takim przypadku czujemy się mniej bezpieczni. Pamiętaj, nawet jeśli usługa jest dokonywana przez internet, sprzedawca nie powinien znać żadnych detali dotyczących Twojej karty, w tym numeru karty, kodu CVV, imię i nazwisko użytkownika itd.

Kod CVV umożliwia oszustom dokonania kradzieży Twoich pieniędzy online, więc te dodatkowe informacje jest tym, czego oni potrzebują, aby uzyskać dostęp do Twojej karty. Znając kod CVV oszuści mogą przeprowadzać płatności bez posiadania karty. Uważaj, żeby nikt nie mógł podsłuchać lub podpatrzeć danych karty, które podajesz podczas robienia zakupów przez internet, więc unikaj zatłoczonych miejsc.

Ograniczenia СVV2

Wiedząc, co to kod CVV, już chyba rozumiesz, że jest to jednym z niezawodnych sposobów na ubezpieczenie się przed oszustami, jednak nie pomoże on jeśli zgubisz kartę lub staniesz się ofiarą oszustw przez bankomat i innych sposobów. Jeżeli potrzebujesz pożyczki prywatnej od zaraz, możesz skorzystać z serwisu Binixo.pl, który jest pośrednikiem między pożyczkobiorcami a firmami pozabankowymi i zajmuje się wyszukiwaniem wygodnych ofert na rynku kredytowym Polski.

Co to jest kod CVV/CVC?
Oceń ten post

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
four × one =